Carsharing jako lovebrand s přínosem pro společnost

Jako mají novináři Českou tiskovou kancelář, lidé, kteří potřebují informace o vzdělávání sledují EDUin, české informační centrum o vzdělávání. Obecně prospěšná společnost sleduje, co se v českém vzdělávání děje a o tom nejdůležitějším informuje. Šest interní zaměstnanců se zhruba patnácti externisty sleduje a komentuje vzdělávací politiku, a společně se snaží posunout celý obor do 21. století. Díky své odbornosti připomínkuje a spoluvytváří i oficiální vyhlášky ministerstva školství nebo organizuje českou verzi mezinárodní ceny Global Teacher Prize. To vše s ročním rozpočtem okolo deseti milionů korun.
Proč EDUin potřebuje spolehlivý carsharing pro firemní dopravu
Velkou část cestování zvládnou lidé okolo EDUinu veřejnou dopravou. Například novináři si pro vznik kvalitního článku vystačí s mobilem a MHD, a pokud jedou někam dál, ve vlaku se mohou připravovat na rozhovor nebo cestou zpět rovnou zpracovávat text a fotky. Pokud však vyráží na cestu do nějaké školy více než jeden člověk, sahají v organizaci po autě.
K činnosti EDUinu také neodmyslitelně patří konference a akce, kde se potkávají učitelé z různých stupňů vzdělávání a společně pak se zástupci zaměstnavatelů. Auto pak organizace potřebuje hlavně k tomu, aby dostala na místo efektivně veškeré potřebné vybavení.
Efektivní firemní mobilita díky carsharingu
Honza Dolínek nastoupil do pozice výkonného ředitele EDUinu v lednu 2019. A protože měl s carsharingem dlouhodobou osobní zkušenost, na první dobrou věděl, že jsou pro neziskovou organizaci sdílená auta efektivním řešením.
Pro Autonapůl se v organizaci rozhodl i proto, že službu využívá i v soukromí, dobře zná výhody a přínosy služby a pro využití v rámci organizace ji nemusel registrovat samostatně. Jediné, co potřeboval, je vykazovat konkrétní jízdy na svého zaměstnavatele. Rezervační systém je na tento specifický požadavek připravený.
Celkově popisuje ředitel EDUinu první český carsharing Autonapůl jako svobodnou platformu, kde se nemusí přizpůsobovat podmínkám autopůjčovny, spedice nebo taxislužby. Stačí auto nezašpinit a vrátit aspoň s půlkou nádrže. Rezervační systém navíc ukazuje, jak dlouhá je prodleva po konci každé rezervace. Sdílník se tak cítí v klidu, pokud ho někde zdrží dopravní zácpa. Velikost aut od malého městského vozítka po devítimístný mikrobus pak pokryje potřeby téměř každé společnosti.
Výhody carsharingu pro firmy a neziskové organizace
Autonapůl představuje pro EDUin nejen praktické řešení, ale i komunitní platformu:
- Výběr z různých typů vozidel od městských aut po devítimístné mikrobusy.
- Nízkoprahový přístup bez zbytečných omezení autopůjčoven.
- Jasné podmínky vrácení auta (například minimálně polovina nádrže).
- Komunitní podpora a přátelský zákaznický servis.

Lovebrand, který přetekl do celé organizace
Když dnes v EDUinu přemýšlejí, jak přepraví náklad, lavírují jen mezi Autonapůl a taxi. Autonapůl totiž patří mezi tzv. round-trip carsharingy – parkovací zóna zpravidla zahrnuje určitou část města, ve které si auto půjčíte, ale musíte ho tam také vrátit. To může být nevýhoda ve chvíli, kdy převážíte materiál, který někde vyložíte, zůstanete na místě, ale vracíte se bez něj.
Jak carsharing pomáhá při pořádání akcí a snižuje ekologickou stopu
V organizaci využívají carsharing dominantně při produkci akcí. Zaměstnanci s vlastními auty ne vždy chtějí nebo mohou své auto použít, případně nemají vhodnou velikost. Pak se hodí velký vůz, do kterého se vejde vše, a nemusí se rodinný kombík čtyřikrát vracet, aby postupně odvezl veškerý potřebný materiál.
Další výhodu či spíše psychické ulehčení v administrativě vidí Dolínek v tom, že se nemusejí zatěžovat s cesťáky. „Prostě přijde faktura a je jasno. Neznám nikoho, kdo by měl zálibu ve vyplňování cesťáků. Není to žádná věda, ale když lidem ušetříte administrativu, jsou spokojenější,“ usmívá se ředitel EDUinu a dodává, že ulehčení vnímá i účetní. „Prostě si na to všichni zvykli neuvěřitelně rychle, řekl bych v řádu dní,“ dodává.

Kromě toho zmiňuje ekologický rozměr sdílení aut:
- organizace rozdělí svou uhlíkovou s dalšími, když už ji nemůže zcela eliminovat,
- nepřispívá k zahlcení ulic auty, naopak pomáhá uvolnit veřejný prostor lidem
- a na hromadnou akci se dopraví jedním autem.
„Kromě toho nám to usnadňuje převoz objemných břemen a nemusíme využívat nákladnější služby nábytkových řetězců. A zažíváme i pocit svobody a sounáležitosti při využívání aut od družstva, které vzešlo z neziskového sektoru. A než nám do toho hodil vidle covid-19, chtěli jsme využít dodávku jako auto pro hodnotitele, kteří posuzují učitele v soutěži Global Teacher Prize. Kromě porotců bychom do jednoho auta naložili i fotografa, kameramana, prostě produkční tým, a všichni by se mohli radit a připravovat při cestě společně. Co víc si z hlediska efektivity přát,“ klade řečnickou otázku Dolínek.
Doporučení ředitele EDUinu pro zájemce o carsharing
Podle Dolínka je jedno, jestli je pro právnickou osobu důležitá ekonomická stránka provozu sdíleného auta nebo jeho odpovědné přesahy. Autonapůl považuje za ideální službu, která umožní:
- “přifouknout” kapacitu vlastní flotily, když je potřeba
- ulehčí účetní i grantové administrativě
- využívat moderní auta v perfektním technickém stavu
- vybrat si auto právě tak velké, jak potřebujete
- zbavit se pocitu, že “musím využít auto z operativního leasingu, když už ho platím”
- zaplatit jen tolik, kolik skutečně projedu
Více o carsharingu pro firmy a udržitelnou mobilitu najdete v našem článku Carsharing – budoucnost firemní mobility.